Restauracja Sukiennice. Galician hospitality and cuisine.

Kuchnia bawarska charakteryzuje się silnym upodobaniem do potraw mięsnych i mącznych. Na stole królują przetwory z wieprzowiny, baraniny, wołowiny oraz drobiu. Sztandarowym daniem spożywanym do południa jest biała kiełbasa (Weißwurst), parzona i podawana na gorąco z dodatkiem słodkiej musztardy lub chrzanu oraz precli i popijana pszenicznym piwem. Popularne są też: pieczeń wieprzowa ze skórą (Krustebraten), golonka (Haxe), rolada z boczku w sosie pieczeniowym (Spießbraten), płucka na kwaśno (Sauerlunge), wątróbka cielęca z cebulką i jabłkami (Leber Berliner Art), nerki cielęce w sosie musztardowym czy zapiekany pasztet wątrobiany (Leberkäse), który piecze się w tych samych formach, w których wypieka się chleb (potrawę tę podaje się zwykle z sałatką ziemniaczaną). Tradycyjne dania obiadowe serwuje się najczęściej z dodatkiem knedli (Knödel) i kapusty po bawarsku (Bayerische Kraut). Knedle mogą posiadać dodatek sera lub szpinaku.

Do picia podaje się zwykle wysokogatunkowe piwa lokalnych browarów, takich jak w przypadku Monachium Paulaner, Franziskaner, Augustiner, Löwenbräu lub Hacker-Pschorr. Specjalnością są piwa pszeniczne.

Specyficzne dla kuchni bawarskiej jest to, że do większości potraw i sałatek dodaje się ocet winny, co nadaje potrawom kwaśny lub winny posmak. Jej cechą charakterystyczną jest również wykorzystywanie podrobów.

Kuchnia bawarska jest jedną z najpopularniejszych w Niemczech, a wiele jej dań wpłynęło na kulinarne postrzeganie całych Niemiec. To tutaj w XVI wieku powstało Bawarskie Prawo Czystości (Reinheitsgebot) warzenia piwa.